ابزار هبلکس

ابزار هبلکس: بلوک‌های بتنی سال‌هاست که جایگزین آجر‌های ساختمانی شده‌اند. اما شاید بتوان گفت آنچه که توانسته است بلوک بتنی را به اولین انتخاب مهندسین برای یک سازه تبدیل کند انواع مختلف آن با کاربری‌های گوناگون است. بلوک‌های بتنی سبک یکی از این انواع هستند که در بخش های مختلف یک ساختمان به کار میروند.

بلوک‌های گازی که با نام بلوک هبلکس نیز شناخته میشوند، یکی از انواع متنوع بلوک‌های سبک بتنی هستند‌. این بلوک‌ها ساختاری سلولی داشته و به علت وزن پایین خود بسیار محبوب هستند. اما برای اجرای بلوک‌های هبلکس نیاز به ابزارهای گوناگون اما نسبتا ساده است. در ادامه به بررسی این ابزارها و چگونگی کارکرد آنها خواهیم پرداخت. همچنین اگر دوست داشته باشید میتوانید به دو مقاله‌ی ارزشمند دیوال با موضوع بلوک گازی و هبلکس نیز سری بزنید.

انواع ابزار کاربردی

ابزار هبلکس انواع مختلفی دارند یا بهتر است بگوییم در دسته‌ بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

۱. ابزار هبلکس: انواع بست

بست هبلکس ابزاری است که برای یکپارچه سازی دیوار ک مقاوم سازی آن در برابر زلزله به کار میرود. بست‌ها به وسیله‌ی اتصال درست بلوک‌ها به یکدیگر و یا اتصال دو دیوار بهم یا یک دیوار به عناصر سازه‌ای (ستون‌ها) می‌توانند سازه را در برابر زلزله مقاوم کرده و عمر مفید آن را افزایش دهند. بنابراین استفاده از بست هبلکس بخصوص در مناطق زلزله‌خیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بست‌های هبلکس انواع گوناگونی دارند که هرکدام دارای نحوه اجرا و کاربرد متفاوتی هستند:

بست تخت (بست ثابت):

این نوع بست که به نحوی ساده‌ترین نوع بست است، به شکل مستطیل بوده و در محل اتصال بلوک‌ها قرار می‌گیرد. این امر باعث اتصال درست بلوک‌ها و یکپارچه سازی هر ردیف جهت چیدن ردیف بعد است. برای اجرای بست تخت میان دو بلوک با شیر زن به اندازه‌ی ضخامت بلوک هالی شده و بست روی آن قرار میگیرد و در نهایت با پیچ و مهره محکم میگردد.

بست کرکره‌ای:

بست کرکره‌ای درست ساده‌ترین نوع بست هبلکس است‌. این بست به شکل یک ورق موجدار کوچک است که مثل بست تخت، بین دو بلوک نصب میشود. با این تفاوت که نیازی به استفاده از پیچ و مهره نیست و بست به صورت عمودی و با چکش داخل دو بلوک وارد میشود‌.

بست L شکل:

این نوع بست به منظور اتصال درست دیوارها به یکدیگر به کار می‌روند. این بست مانند دو ضلع قاقم یک مثلث قائم‌الزاویه یا همان L است‌. یکی از اضلاع زاویه به یک دیوار میخ شده و دیگری با پیچ و مهره به دیوار دیگر متصل می‌شود. این اتصال باعث مقاومت بالای دیوار‌ها در هنگام زلزله‌ میشود‌.

بست رادیکالی ( ارتجاعی):

پرکاربردترین بست هبلکس، بست رادیکالی است که مانند اسمش شکلی مانند رادیکال دارد. این بست معمولا برای اتصال دیوار به عناصر سازه‌ای مانند ستون و تیرها استفاده میشود‌. بست رادیکالی با ایجاد فاصله‌ای ناچیز میان دیوار و ستون باعث انتقال نیروی درست از دیوار به ستون یا تیر میگردد.

در صورتی که تمایل دارید از انواع بست هبلکس بیشتر بدانید میتوانید به مقاله‌ی دیگر دیوال با موضوع: “بست هبلکس: تنوع، مزایا و معایب” مراجعه و مطالعه کنید.

۲. ابزار هبلکس: انواع چسب

یکی از‌مزایای بلوک هبلکس سهولت و سرعت بالای اجرای آن است. این بلوک‌ها نسبت به سایر انواع بلوک بزرگتر هستند بنابراین تعداد کمتری از آن برای ساخت هر متر مربع دیوار استفاده میشود. همچنین ملات استفاده شده برای بلوک‌های هبلکس، ماده‌ای به نام چسب هبلکس است‌‌. چسب هبلکس نوعی ملات خشک آماده است که نه تنها برای اتصال بلوک‌ها به یکدیگر، بلکه برای هموار سازی و نمای دیوارهای هبلکس نیز به کار می‌رود.

همانطور که اشاره کردیم چسب هبلکس نوعی ملات خشکی است؛ حالت اولیه‌ی این ملات به شکل یک پودر خاکستری یا سفید رنگ است. یکی از‌ مزیت‌های این چسب ساده بودن استفاده از آن است؛ تنها کاری که نیاز است، این است که پودر چسب با آب مخلوط شود‌. چسب هبلکس در بسته‌های ۲۵ کیلوگرمی به بازار عرضه ضه میشود و معمولا تا یکسال تاریخ انقضا دارد.

همچنین بهتر است دور از حرارت و رطوبت نگه داشته شود. همچنین در هنگام استفاده بهتر است دمای بلوک‌ها بیش از ۱۰ درجه‌ی سانتی گراد باشد. معمولا اگر هنگام اجرای دیوار هبلکس، هوا سرد باشد، از آب گرم برای مخلوط چسب استفاده میشود‌.

برای استفاده از چسب هبلکس می‌توان از ماله ی دندانه‌دار یا کاردک شانه‌ای استفاده کرد‌. اما راه دیگر آن استفاده ار دستگاه چسب زن است. دستگاه چسب زن مانند یک ماله‌ی دندانه‌دار است که پشت آن یک مخزن قرار دارد. درو مخزن چسب هبلکس ریخته شده و به وسیله بخش جلویی دستگاه که شبیه ماله است رو سطح افقی کشیده میشود.

البته در مرحله‌ی چسب‌زنی بلوک، از ابزاراتی مانند همزن چسب جهت مخلوط درست و یکنواخت پودر چسب هبلکس و آب و همچنین ماله‌ی چسب ریز برای صاف کردن سطح ملات در صورت نیاز استفاده شود.

در صورتی که تمایل دارید از چسب هبلکس بیشتر بدانید میتوانید به مقاله‌ی دیگر دیوال با موضوع: “چسب هبلکس، مزایا، نحوه استفاده و میزان مصرف چسب” مراجعه و مطالعه کنید.

چکش لاستیکی یا پتک یکی از پرکاربردترین ابزاری است که هنگام کار با بلوک هبلکس نیاز دارید.
چکش لاستیکی یا پتک یکی از پرکاربردترین ابزاری است که هنگام کار با بلوک هبلکس نیاز دارید.

۳. سایر ابزار مورد نیاز

چکش لاستیکی

چکش یا پتک پلاستیکی ابزاری است که جهت هم تراز کردن بلوک‌ها در صورت نیاز به کار میرود. اما تفاوت این چکش با یک پتک معمولی آن است که طراحی و جنس آن به گونه‌ای است که بلوک‌ها با ضربه‌ی آن نمی‌کنند. این ویژگی با توجه به ماهیت شکننده‌ی بلوک‌های هبلکس، از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین پس از نصب بلوک‌ها، در صورت هم تراز نبودن آن‌ها، با چکش به آن ضربه زده و مشکل را برطرف میکنند‌.

اره برش هبلکس

در طول فرایند ساخت و ساز ممکن است برخی از بلوک‌ها نیاز به تغییر سایز یا شکل داشته باشند‌‌. یکی از مزایای بلوک هبلکس نیز امکان تغییر سایر آن به وسیله‌ی اره است. البته در هنگام برش بهتر است از گونیای برش برای افزایش دقت برش استفاده گردد.

مته سوراه کن

گفتیم که برای اتصال اغلب بست‌ها به بلوک هبلکس نیاز به پیچ و مهره است. همچنین برای اتصال سایر بخش‌های ساختمان به دیوار نظیر کابینت‌هه به پیچ و مهره نیاز است. برای سوراخهایی درست و اصولی دیوار هبلکس، بخصوص در زمان استفاده ار بست رادیکالی که استفاده از میخ ممنوع است، مته‌های مختلف با اندازه شیارهای گوناگون به کار‌ می‌روند.

خرید آنلاین ابزار هبلکس

امروزه با رواج خرید اینترنتی مصالح ساختمانی نیز به یکی از محصولات موجود در فروشگاه‌های آنلاین تبدیل شده اند. ابزارات هبلکس باید با توجه به نیاز کارفرما و سازه انتخاب شده و تعداد ابزاراتی مانند بست محاسبه شوند. ابزارات بلوک هبلکس در بسیار‌ی از فروشکاه‌های اینترنتی نظیر دیجیکالا موجود هستند و بسیاری از شرکت‌های تولید و عرضه کننده‌ی مصالح ساختمانی در سراسر کشور نیز به فروش آنلاین ابزار هبلکس می‌پردازند.

در آخر باید گفت که بلوک هبلکس با توجه به مزایای فراوان خود، می‌تواند انتخابی مناسب برای یک ساختمان باشد اما استفاده از ابزارات هن می‌تواند ساخت وس از و اجرای اصولی ساختمان را اصولی تر و البته ساده‌تر نماید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *