همه چیز درباره بلوک هبلکس و کاربرد آن

حتماً شما نیز نام بلوک هبلکس را شنیده‌اید و شاید کنجکاو باشید که با تاریخچۀ شکل‌گیری لوک‌های سبک، ازجمله هبلکس آشنا شوید. حدود ۴ دهه از آتش سوزی بزرگ شهر شیکاگو در ایالات متحده‌ی آمریکا میگذرد. پس از این واقعه استفاده از مصالح ساختمانی چوبی و آجر در بسیاری در ایالات این کشور ممنوع و باعث افزایش استفاده از بلوک‌های بتنی یا همان بلوک‌های سیمانی شد.

بلوک‌های بتنی به دلایل مختلفی نظیر مقاومت در برابر حرارت و استحکام بی نظیر در زمانی کوتاه، محبوبیت بالایی پیدا کرده‌اند. اما یکی از این دلایل تولید و توسعۀ انواع متنوع بلوک‌های بتنی بود که استفاده از آن را در هر نوع سازه‌ای ممکن می‌ساخت. بلوک‌های بتنی به دو دسته‌ی اصلی سنگین و سبک تقسیم‌ میشوند.

بلوک گازی، بلوک aac و بلوک هبلکس، همه نام‌هایی برای نوعی از بلوک سبک بتنی هستند و به علت وزن پایین و استحکام بالا، گزینه‌ای مناسب برای ساخت انواع دیوار غیر باربر میباشند. 

اما ترکیبات این بلوک چیست و نحوۀ ساخت آن چگونه است؟برای استفاده از هبلکس به چه ابزارهایی نیاز است؟ و سوالی که قبل از انتخاب مصالح برای هر پروژه‌ای باید پرسیده شود؛ قیمت آن چقدر است؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سوالات و همچنین سایر ویژگی‌هاس بلوک هبلکس می‌پردازیم.

هبلکس چیست؟

بلوک گازی یا aac که با نام تجاری هبلکس‌ نیز شناخته می‌شود، نوعی بلوک سبک بتنی است که به جهت داشتن فرایند تولید و ترکیبات متفاوت، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی نظیر وزن بسیار پایین، مقاومت فشاری بالا نسبت به وزن، سهولت در کاربری و… است. 

هبلکس در واقع یک نام تجاری برای بلوک گازی است که برگرفته از نام اولین کارخانه‌ی آلمانی تولید بلوک گازی در تاریخ است. از آنجایی که اکثر بلوک‌های گازی در آن زمان توسط این کارخانه تولید میشد، استفاده از نام هبلکس برای تمام بلوک‌های گازی رواج یافت. امروزه با پیشرفت صنعت در ایران، تولیدکنندگان زیادی به تولید بلوک هبلکس پرداخته‌اند. نام‌های تجاری تعدادی از این بلوک‌ها سیپورکس، کیبکس، سیلکس، هبلکس رضوی و… است. تمامی این نام‌ها به بلوک هبلکس یا گازی اشاره دارد و تفاوت خاصی در ترکیبات و کاربرد این بلوک‌ها وجود ندارد.

تاریخچه بلوک هبلکس

واژه‌ی aac  مخفف عبارت بتن هوادهی شده است‌. فرایند هوادهی بتن نخستین بار توسط محققی آلمانی به نام مایکلاس و در سال ۱۸۸۰ ابداع شد. ده سال بعد هافمن این فرایند را با استفاده از کربن‌دی‌اکسید روی بتن معمولی پیاده کرد.۲۵ سال بعد دو محقق آمریکایی، کلسیم اکسید و پودر آلومینیوم را به این فرایند اضافه کردند. اینجا بود که فرایند هوادهی بتن امروزی شکل گرفت اما هیچ یک این اقدامات به تولید انبوه بلوک گازی نینجامید. 

جان اریکسون مهندسی سوئدی بود که در مرکز تحقیقات سلطنتی سوئد مشغول به کار بود؛ او با مطالعه و بررسی بتن هوادهی شده دریافت که مخلوط نهایی میتواند با فرایند بخاردهی عمل آید. اریکسون فهمید که بتن هوادهی شده در فرایند بخاردهی دوام‌ میآورد و بهتر از آن هیچ آبرفتی ندارد. با توجه به بافت اسفنجی بلوک، انتظار میرفت که بعد از بخاردهی، تخلخل بافت بلوک کاهش یابد اما اینطور نشد و بتن هوادهی شده به خوبی با بخار عمل می‌آمد.

ویژگی‌های بلوک هبلکس چیست؟
ویژگی‌های بلوک هبلکس چیست؟

موفقیت اریکسون به سرعت صنعت ساختمان سازی را تحت تاثیر قرار داد. تا سال ۱۹۳۷ در مجموع سه تولید کننده‌ی بزرگ بلوک گازی در اروپا وجود داشت. تا این که در همین سال‌ها صادرات این‌ محصول شروع شد به گونه‌ای که تا بعد از جنگ جهانی دوم، در کشور آلمان و هلند برند‌های دورکس و هبلکس فعالیت خود را آغاز کرده بودند که برند Hebel بعدها به هبلکس تغییر کرد و به یکی از بزرگترین صادرکنندگان بلوک گازی در اروپا تبدیل شد و سبب رواج نام هبلکس گردید. 

نحوه تولید بلوک هبلکس

بلوک هبلکس از ترکیب سیمان، آب، آهک، سیلیس و پودر آلومینیوم طبق مراحل زیر ساخته می‌شود:

 1. مخلوط شدن آب و سیمان

  ابتدا آب و سیمان به خوبی با یکدیگر مخلوط میشوند تا یک دوغاب کاملا رقیق را تشکیل دهند.

 2. افزودن آهک، سیلیس و پودر آلومینیوم

  آهک، سیلیس و پودر آلومینیوم به دوغاب اضافه می‌شوند. مقدار ترکیب آهک و سیلیس و آلومینیوم باید به اندازه‌ای باشد که دوغاب سیمان خشک نشود‌.

 3. میکس شدن مواد و قالب‌گیری

  مواد در یک میکسر بزرگ مخلوط شده و در قالب‌های مخصوص ریخته میشوند به طوری که‌ مخلوط، نیمی از قالب را پر‌ کند.

 4. هوادهی

  در مرحله‌ی هوادهی، پودر آلومینیوم با کلسیم اکسید (آهک) واکنش داده و گاز هیدروژن تولید می‌کند. حباب‌های گاز هیدروژن ساختاری سلولی در بافت بلوک ایجاد می‌کنند و هنگامی که در پایان فرایند، گاز هیدروژن از بلوک خارج شده و در هوا آزاد می‌شود، حباب‌های هوای خالی در بلوک باقی می‌مانند. این امر سبب افزایش حجم و کاهش چگالی بلوک میگردد‌.

 5. برش زنی

  بلوک‌ها با دستگاه برش در اندازه‌ی دلخواه، برش خورده و وارد اتاق اتوکلاو یا حوض گرما می‌شوند. در این مرحله بلوک‌ها با بخار عمل می‌آیند و استحکام آنها افزایش‌ می‌یابد.

 6. بسته‌بندی و عرضه

  پس از خروج از اتوکلاو بلوک‌ها بسته بندی شده و آمادۀ عرضه به بازار می‌شوند.

ابزارهای بلوک هبلکس

گفتیم که بلوک هبلکس علاوه بر ساختار، کاربرد متفاوتی نسبت به سایر بلوک‌ها نیز دارد‌. از این رو اجرای بلوک هبلکس نیازمند ابزارهای خاصی است که در ادامه به معرفی و بررسی برخی از آنها می‌پردازیم:

چسب هبلکس

اولین تفاوت اجرای بلوک هبلکس با بلوک بتنی سنگین ملات آنهاست. ملات بلوک گازی، چسب آمادۀ هبلکس است. ترکیبات این ملات سیمان، آب و نوعی چسب سیلیکونی است. این چسب به‌صورت پودر خاکستری یا سفید رنگ در بسته‌های ۲۵ کیلویی به بازار عرضه می‌گردد.

یکی از مزایای چسب هبلکس کاربری آسان است. این چسب را باید در محل ساخت و ساز با مقدار‌ مناسب آب مخلوط کنید. هنگام استفاده از ملات دقت کنید که دمای محیط حداقل ۱۵ درجه‌ سانتیگراد باشد. اگر دمای محیط ترکیب پودر چسب هبلکس و آب پایین باشد، اختلاط به‌خوبی انجام نشده و ملات مناسبی تهیه نمیشود.

برای استفاده از چسب هبلکس می‌توان از مالۀ دندانه‌دار یا کاردک شانه‌ای استفاده کرد‌. راه دیگر آن استفاده از دستگاه چسب زن است. این دستگاه مانند مالۀ دندانه‌داری است که مخزن دارد. باید چسب را درون مخزن دستگاه بریزید و با بخش جلویی دستگاه که شبیه ماله است، روی سطح افقی بکشید. البته در مرحله‌ی چسب‌زنی بلوک، از ابزارهایی مانند همزن چسب جهت مخلوط درست و یکنواخت پودر چسب هبلکس و آب و همچنین ماله‌ی چسب ریز برای صاف کردن سطح ملات در صورت نیاز استفاده شود. 

چسب هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟
چسب هبلکس چیست و چه کاربردی دارد؟


بست هبلکس

بست هبلکس ابزاری کوچک است که به منظور یکپارچه سازی و مقاوم سازی دیوار هبلکس در برابر زلزله به کار میرود که این کار را با اتصال درست بلوک‌ها به یکدیگر و یا اتصال دیوار هبلکس به عناصر سازه‌ای مثل ستون و تیرها  انجام میدهد.

بست‌های هبلکس دارای چهارنوع هستند:

نوع اول

ثابت یا تخت است که ساده‌ترین نوع بست هبلکس است‌. این بست به شکل یک مستطیل است که روی محل اتصال بلوک‌ها قرار گرفته، با پیچ و مهره محکم‌میشود و دو بلوک را هم سطح می‌کند. با این کار سطح بالایی هر ردیف کاملا هموار بوده و ردیف بعدی بلوک به خوبی روی آن قرار میگیرد.

نوع دوم

نوع دوم بست، بست کرکره‌ای است‌ که‌ جایگزینی ارزان قیمت برای بست تخت است. بست کرکره‌ای به شکل یک مستطیل موج دار است به وسیله‌ی چکش و به صورت عمودی وارد محل اتصال بلوک‌ها میشود.

نوع سوم

بست هبلکس بست ال شکل است که مقاومت سازه را در برابر زلزله به وسیله‌ی اتصال اصولی دیوار هبلکس به ستون افزایش‌ میدهد. این بست که به شکل یک زاویه‌ی قائم است، در تقاطع دیوارها نصب میشود. به طوری که یک ضلع زاویه به یک دیوار و ضلع دیگر با پیچ و مهره به دیوار دیگر متصل می‌شود.

نوع چهارم

بست رادیکالی یا ارتجاعی است. قسمت ارتجاعی بست فاصله‌ای حدودا یک اینچی میان دیوار و عنصر سازه‌ای ایجاد میکند که باعث انتقال درست بار از دیوار به ستون میشود. بر همین اساس هنگام زلزله‌ نیروی واردشده به دیوار، به ستون وارد و از تخریب دیوار جلوگیری می‌کند. اگر اسکلت ساختمان بتنی باشد، بخشی از بست که به ستون متصل میشود، باید با پیچ و مهره وصل شود و بخش دیگر به دیوار میخ میشود. در صورت فلزی بودن اسکلت ساختمان، بخش اول به ستون جوش می‌خورد.

 چکش لاستیکی

در صورتی که پس از چیدمان یک ردیف بلوک، بلوک‌ها هم تراز نباشند، با استفاده از این‌ چکش، به بلوک‌ها ضربه می‌زنند تا سطح بالایی ردیف یکپارچه شود. طراحی و جنس چکش به گونه‌ای است‌ که‌ بلوک‌های هبلکس نمی‌شکنند و این امر برای بلوک‌های گازی که ماهیتی شکننده دارند، بسیار مهم است.

مته

گفتیم که بسیاری از اتصالات بست و و همچنین اتصال سایر اجزاء ساختمان مثل کابینت، از پیچ و مهره استفاده میشود. برای سوراخ کردن دیوار با توجه به پیچ‌های مختلف، میتوان از مته‌هه با شیارهای متنوع استفاده کرد.

اره

در طول فرایند ساخت و ساز ممکن است برخی از بلوک‌ها نیاز به تغییر سایز یا شکل داشته باشند‌‌. یکی از مزایای بلوک هبلکس نیز امکان تغییر سایر آن به وسیله‌ی اره است. البته در هنگام برش بهتر است از گونیای برش برای افزایش دقت برش استفاده گردد.

معرفی ابزارهای کار با بلوک هبلکس
معرفی ابزارهای کار با بلوک هبلکس

نحوه اجرای دیوار هبلکس

برای اجرای دیوارهای هبلکس باید این مراحل را طی کنید:

ایجاد تعادل دمایی

اولین نکته‌ای که باید برای اجرای بلوک هبلکس به آن توجه کرد، ایجاد تعادل دمایی میان محیط و بلوک‌ها میباشد. در صورتی که بلوک‌های هبلکس در بسته بندی هوادهی شده به محل ساخت و ساز منتقل شوند، باید  حدود یک روز خارج از بسته بندی و در دمای محیط باقی بمانند تا تغییر دمای ناگهانی باعث ایجاد ترک در ساختار بلوک نگردد.

ایجاد تعادل رطوبتی

معمولا باید بلوک‌ها را در این مرحله کمی مرطوب کرده و روی زمین خشک بگذارید تا تعادل رطوبتی میان بلوک و محیط نیز برقرار شود. 

آماده شدن ملات

قبل از آغاز چیدن دیوار، باید ملات بلوک را آماده کنید. گفتیم که چسب هبلکس فقط نیاز به ترکیب شدن با آب دارد و بعد از آن آماده‌ی استفاده است.

برای چیدن ردیف اول باید به‌جای چسب هبلکس از ملات سنتی استفاده کنید. این ملات با ضخامت دو سانتیمتر، پایه‌ی اولیه‌ی دیوار بلوک هبلکس است. البته باید توجه داشت در صورت استفاده از بلوک aac در کف طبقه‌ای که فاصله‌ای کمتر از ۳۰ سانتی متر با زمین دارد، یک عایق رطوبتی نیز باید در زیر دیوار اجرا گردد. این لایه باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت به بلوک‌ها و فرسایش ساختار آنها میگردد. 

چینش بلوک‌ها

چینش بلوک‌ها درست مانند چینش یک دیوار معمولی است‌. چسب هبلکس را با ماله‌ی دندانه دار یا دستگاه چسب زن، روی هر ردیف و بین هر بلوک به طوری که تمام وجه کناری و زیرین بلوک را بپوشاند، می‌کشند. به هنگام انجام دیوار چینی در صورت تراز نبودن بلوک ها، با استفاده از چکش پلاستیکی مخصوص به آن‌ها ضربه وارد می‌شود تا هم تراز گردند. این کار باید قبل از خشک شدن ملات و پس از اتمام یک ردیف انجام شود.  

پس از‌ پایان چینش دیوار، دیوار کاملا توسط آب خیس میشود تا فرایند اتصال ملات و بلوک را سرعت بخشد. در نهایت نیز بعد از خشک شدن کامل آب و ملات، گچ‌کاری انجام میشود.

مزایای بلوک هبلکس

امروزه بلوک هبلکس یکی از اجزای جدا نشدنی سازه‌های متنوع است. در ادامه به مهم‌ترین مزایای بلوک هبلکس اشاره می‌کنیم:

وزن کم

علت بالا بودن حجم و پایین بودن جرم بلوک هبلکس این است که ساختار سلولی و متخلخل دارد. این امر نه تنها حمل و نقل آن را آسان‌تر میکند، بلکه باعث کاهش وزن دیوار هبلکس و در نتیجه کاهش بار مرده‌ی ساختمان میشود. البته دیوارهای هبلکس معمولا دیوارهای پیرامونی و دیوارهای جداکننده‌ی سازه هستند. دیوارهای پیرامونی تاثیری در بار مرده‌ی سازه دارند اما استفاده از بلوک سبک در دیوارهای جداکننده مثل دیوارهای تیغه‌ای، تاثیر بسزایی در واسش بار نرده و مقاومت ساختمان در برابر زلزله دارد‌.

سهولت و سرعت بالای اجرا

بلوک‌های هبلکس ابعاد بزرگ‌تری نسبت‌ به بلوک بتنی معمولی دارند. بنابراین در هر‌متر‌مربع از دیوار هبلکس، تعداد کمتری بلوک مصرف میشود که به تسریع فرایند اجرا کمک میکند‌. اگر به جای ملات سنتی از ملات آماده استفاده کنید، فرایند ساخت دیوار سریع‌تر پیش می‌رود.

مقاومت حرارتی بالا

به میزان زمانی که یک جسم می‌تواند در برابر حرارت مقاومت کند و آسیب جدی نبیند، مقاومت حرارتی می‌گویند. بلوک‌های گازی با توجه به ضخامت خود حدود ۲ تا ۶ ساعت در برابر حرارت آتش مقاومت نشان میدهند. این بلوک‌ها برای مناطقی که احتمال آتش سوزی بالایی در آن‌ها وجود دارد، مناسب هستند‌.

ضد موریانه

بسیاری از مصالح ساختمانی که دارای سازنده‌های ارگانیک یا گیاهی هستند، نسبت به خوردگی توسط موریانه‌‌ها آسیب پذیرند. اما بلوک‌های گازی را از مواد معدنی و غیر ارگانیک می‌سازند و بنابراین در برابر خوردگی و فرسودگی مقاوم هستند.

مزایای بلوک سبک چیست؟
مزایای بلوک سبک چیست؟

عایق صدا

بلوک‌های گازی به علت ساختار متخلخل خود  عایق صدایی عالی هستند. چرا که هوای درون حباب‌های موجود در بافت بتن‌هایی که هوادهی شده‌اند موجب می‌شود صدا بهتر جذب شده و در داخل بتن خنثی شود. میزان انتقال صدا (STC) لینک اتوکلاو حدود ۴۵ دسیبل میباشد که عددی مناسب برای بلوک گازی بوده و نشان‌دهنده‌ی توانایی بالای آن در جلوگیری از انتقال آلودگی‌های صوتی محیط خارجی به داخل ساختمان میشود.

دوام بالا

بلوک‌های گازی از دوام و طول عمر بالایی برخوردارند. این بلوک‌ها به علت داشتن اجزای سازنده‌ی معدنی در برابر فرسودگی در طول زمان مقاومند. به طور میانگین دیوارهایی که با بلوک گازی ساخته می‌شوند حدود ۸۰ سال دوام خواهند آورد.

عایق حرارتی

بلوک‌های گازی علاوه بر عایق صوتی، عایق حرارتی مناسبی نیز میباشند‌. این ویژگی باعث حفظ حرارت محیط داخلی ساختمان‌ در زمستان و حفظ سرما در تابستان می‌گردد. این امر منجر کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها میشود‌.

مقاومت فشاری بالا

درست است که بلوک‌های گازی به اندازه‌ی بلوک‌های سنگین بتنی که در دیوار‌های باربر و اصلی سازه‌ها به کار میروند، مقاوم نیستند‌‌. اما نسبت‌ به انواع دیگر بلوک‌های بتنی سبک مقاومت فشاری بالاتری دارند به طوری که مقاومت فشاری بلوک هبلکس حدود ۴ نیوتون بر متر مربع است.

معایب بلوک هبلکس

بلوک هبلکس مانند تمام‌ مصالح معایبی دارد که باعث می‌شود برای هر سازه‌ای مناسب نباشد. این‌معایب عبارتند از:

محدودیت کاربری

بلوک‌های هبلکس از مقاومت فشاری خوبی برخوردارند اما این نسبت به وزن‌ پایین آنها است‌. مقاومت بلوک هبلکس به اندازه‌ی بلوک بتنی سنگین‌ نیست. بنابراین در اکثر دیوارهای سازه نمیتواند به کار رود.

قیمت بالای تولید

گفتیم که در فرایند تولید بلوک گازی از سیلیس استفاده میشود‌. سیلیس نسبت به سایر مواد سازنده در بلوک‌های بتنی قیمت بالاتری دارد. بنابراین تولید بلوک‌های گازی گراتقیمت‌تر از بلوک‌های بتنی عادی است.

ترک دیوارهای هبلکس

دیوارهایی که با بلوک گازی ساخته می‌شوند، بعد از پایان چیدمان بلوک و خشک شدن ملات، ترک برمیدارند. بنابراین در هنگام چیدمان بلوک‌ها باید دقت شود تا ضخامت چسب هبلکس یا همان ملات، بیش از حد لازم نباشد و غلظت کمی داشته باشد. چرا که در غیر این صورت بلوک‌ها به خوبی به یکدگیر‌متصل نشده و دیوار استحکام لازم را به دست نخواهد آورد. همچنین بلوک‌ها باید کاملا خشک باشند و در هوای مرطوب و بارانی نباید به چیدمان بلوک ‌های گازی پرداخت. چرا که منافذ هوای داخل بتن با وجود رطوبت عملکردی مانند اسفنج دارند. یعنی منبسط می‌شوند وبعد از خشک شدن منقبض خواهند شد. این امر موجب ایجاد ترک در دیوار هبلکس می‌گردد. در نتیجه استفاده از بلوک گازی در مناطق مرطوب و بارانی معمولا توصیه نمیشود‌.

معایب بلوک‌های سبک چیست؟
معایب بلوک‌های سبک چیست؟

شکنندگی

بلوک گازی به طور طبیعی شکننده است‌. علت آن هم فضاهای خالی‌ای است که در بافت بتن بلوک وجود دارد‌. بنابراین در زمان ساخت و ساز باید با احتیاط از آن استفاده شود‌. همچنین در صورت نیاز به تعمیر دیوار یا تعمیر سیستم‌های درون دیوار، اگر آنها را بشکنید،باعث تخریب بیش از حد دیوار یا سیستم درون آن می‌شود‌. این ماهیت شکننده موجب ضرورت استفاده از میخ‌ها و پیچ‌های نازک‌تر برای کابینت‌ها یا سایر اتصالات دیواری نیاز است. لازم به ذکر است که نوع خاصی از پیچ برای دیوارهای هبلکس وجود دارد که قیمت بالاتری نسبت به پیچ معمولی دارند.

اثر زیست محیطی

با اینکه بلوک‌های هبلکس را از مواد معدنی و غیر مضر برای محیط زیست می‌سازند، فرایند تولید و هوادهی آن‌ها آلودگی زیست محیطی فراوانی را در طول زمان ایجاد میکند. 

کاربردهای هبلکس

بلوک‌های هبلکس در تمامی آپارتمان‌های مسکونی، مجتمع‌های تجاری، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های اداری کاربرد دارند. یکی از علل اصلی این کاربرد گسترده، خاصیت عایق صوتی و حرارتی بلوک هبلکس است که برای مکان‌هایی مانند بیمارستان یا کتابخانه و مدارس، بسیار کاربردی میباشد.

ابعاد بلوک هبلکس

همان طور که قبلا اشاره کردیم، بلوک هبلکس ابعاد بزرگتری نسبت‌ به بلوک‌های بتنی سنگین دارد.طول بلوک‌های هبلکس ۶۰ سانتی‌ متر و ارتفاع آنها از ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر میباشد.‌ آنچه که‌ ابعاد بلوک هبلکس را متنوع میسازد‌، عرض آنها است که از ۸ سانتی متر تا ۶۰ سانتی متر متفاوت است. هر چه دیوار سازه ضخیم‌تر باشد، عرض بلوک‌های موجود در آن بیشتر است‌. پرکاربردترین بلوک‌های هبلکس دارای عرض ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر هستند. 

نحوه محاسبه قیمت هبلکس 

قیمت یکی از مهم‌ترین عواملی که قبل از شروع ساخت هر سازه‌ و انتخاب مصالح آن باید در نظر بگیرید. قیمت بلوک هبلکس می‌تواند با سه واحد کیلوگرم، عدد و متر مکعب محاسبه شود. از آنجایی که ابعاد متفاوت است، معمولا آسان‌ترین راه برای محاسبه‌ بهای بلوک به صورت عددی است.

قیمت بلوک گازی با ضخامت ۸ سانتی متر حدود ۱۴۰۰۰، با ضخامت ۱۰ سانتی متر ۱۸۰۰۰، با ضخامت ۱۲ سانتی متر ۲۲۰۰۰ تومان است و با بالا رفتن ضخامت قیمت بلوک نیز افزایش میابد. به طوری که قیمت بلوک گازی با ضخامت ۳۸ سانتی متر حدود ۷۰۰۰۰ تومان است. همانطور که می‌بینید قیمت این نوع از بلوک‌ها به علت فرایند پیچیده‌تر تولید و مواد اولیه‌ی گران‌تر، قیمت بیشتری نسبت به بلوک سنگین دارد اما کاربرد آن در سازه نیز محدودتر است‌. به طور کلی محاسبه‌ی قیمت به صورت عددی یا کیلویی تفاوت خاصی ندارد و در هزینه‌ی نهایی تاثیر چندانی نمی‌گذارد. 

شاید در حال حاضر زمینۀ استفاده از بلوک هبلکس در صنعت ساختمان‌سازی فراهم نباشد، اما قطعا سازندگان در آینده دیوارهای سازه‌های بیشتری با استفاده از این بلوک‌ها خواهند ساخت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.